انتشار نسخه باز جدول اعتبارات دستگاه‌های اجرایی در لایحه بودجه ۱۴۰۱

 

 

لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ روز ۲۱ آذر ۱۴۰۰ به طور رسمی منتشر شد. ساختار ارائه این لایحه تفاوت‌های زیادی با لوایح بودجه در سال‌های گذشته دارد. از جمله می‌توان به کاهش پیوست‌ها اشاره کرد، طوری که پیوست چهارم که معمولا در دو جلد تحت عنوان عملکرد و برنامه‌ها منتشر می‌شد در لایحه پیشنهادی دولت حذف شده است. در این لایحه همچنین اثری از پیوست «گزارش بودجه استان‌ها» هم که در دو لایحه بودجه ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ منتشر شده بودند در دست نیست. 

علاوه بر این ساختار «ماده واحده» نیز تغییرات زیادی داشته است، شاید مهم‌ترین این تغییرات تغییر شکل جدول شماره ۷ یا خلاصه بودجه دستگاه‌های اجرایی است. دست کم در قوانین بودجه کشور بعد از سال ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ در جدول شماره ۷، هزینه‌های دستگاه‌های اجرایی به اضافه بودجه مصوب سال‌ قبل و عملکرد بودجه دو سال قبل نشان داده می‌شد، امسال اما در عوض در جدول شماره ۷ دو جدول مجزا، یکی شامل جزئیات درآمدی دستگاه‌ها و دیگری شامل هزینه‌ها و جزئیات برنامه‌هایی که بر اساس آنها اعتبارات تعریف شده آمده است.

معمولا جدول شماره ۷، به دلیل امکان مقایسه ارزش اعتبارات دستگاه‌های مختلف، بیش از سایر اطلاعات بودجه در معرض توجه افکار عمومی، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرد. به همین رو ایران‌بودجه برای سهولت دسترسی کاربران فایل خلاصه اعتبارات دستگاه‌های اجرایی را بر اساس اطلاعات موجود در پیوست «اطلاعات تکمیلی» لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه ۱۴۰۱، به صورت فایل اکسل آماده و برای دانلود در دسترس مخاطبان قرار داده است. 

برای دانلود فایل اکسل بودجه دستگاه‌های اجرایی در لایحه ۱۴۰۱ روی این لینک کلیک کنید.